haber

Cezaevi koğuşlarına güvenlik kamera sistemi

Zaman zaman cezaevleri koğuşlarına güvenlik kamera sistemi yerleştirileceği haberleri tartışma konusu oldu. Cezaevlerinde koğuşlara güvenlik kamera sistemi yerleştirilmesi hükümlü ve tutukluların psikolojilerinde nasıl bir etki bırakır?

Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlüleri gözetlemek amacıyla kamera sistemi yerleştirilmesi öteden beri tartışılan bir konu olarak zaman zaman gündeme geliyor. Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi idaresi tarafından, koğuşlara kamera koymak istendiği ifade ediliyor. Konuyla ilgili olarak Avukat Tugay Bek, bu uygulamanın mahkumlar üzerinde travmatik etkileri olabileceği yönünde uyarılarda bulundu.

Cezaevinde tutuklularla bir araya gelen Avukat Tugay Bek, karşılaştıkları hak ihlallerinin kendisine aktarıldığını belirtti.

Hasta olan tutukluların hastaneye sevkleri sırasında hakaret ve tehditlere maruz kaldığını belirten Bek; tutuklu ve hükümlülerin kötü muameleye tabi tutulmamaları için hastaneye gitmediklerini ifade etti.

Mahpusların çıplak arama dahil birçok hak ihlaline maruz kaldığını kaydeden Evukat Bek, tutukluların kaldığı koğuş içlerine kamera sistemi kurulmak istenildiğini söyledi. Daha önce takılan kameraların tutuklularca kırıldığını ve bu yüzden disiplin soruşturmaları açıldığını hatırlatan Bek, cezaevi idaresinin tutukluları izlemesini istemesi baskı oluşturmak olduğunu aktardı. Berk; bu uygulamanın özel hayatın ihlali anlamına geldiğine vurguladı. “Mahkumlar üzerinde travmatik etkileri olur” belirterek uyardı. Koğuşlara kamera koyulmasının ekstre bir ceza şekli olduğunu ifade eden Berk, bu uygulama hayata geçmesi halinde cezaevinde huzursuzluğun ve gerilimin artacağını iddia etti.

Comments are closed